Tretje življenjsko obdobje prinaša več svobode za osebno delovanje in osebno izbiro. Človek spet odkrije sebe, saj je bil v otroštvu in mladosti ter nato v delovno aktivnem obdobju odraslosti pogosto zamolčan. Vse drugo je bilo pomembnejše od osebnih občutkov in nagnjenj. Zunanji pritiski službe in družinske obveznosti z upokojitvijo odpadejo ali se zmanjšajo, s čimer se odpirajo vrata v večjo osebno svobodo, ustvarjalnost in samouresničevanje tudi na novih, še nepreizkušenih področjih.
Cilj UTŽO je spodbujati, razvijati in predvsem omogočiti izobraževanje, učenje in druženje starejših kot način bivanja in krepitev družbenih vezi za vključevanje v družbo, za prostovoljno delo in aktivno življenje v lokalni skupnosti.
Starejši so neprecenljiv vir znanja, zato lahko tudi sami prevzemajo vodenje dejavnosti, postanejo prostovoljci in prevzamejo aktivno vlogo kot mentorji ali animatorji. Tako se počutijo koristni in stopijo iz vloge tistih, ki pomoč potrebujejo, v vlogo tistih, ki zmorejo in želijo prispevati k družbi.
Aktivno staranje:
Naša osnovna oblika izobraževanja so raznovrstna strokovna predavanja enkrat mesečno, študijski krožki in različne delavnice, ki starejšim omogočajo, da ostanejo fizično in mentalno aktivni: kot npr. tuji jeziki, urjenje spomina in logike, umetnost branja in pripovedovanja, telovadba, nordijska hoja. Organiziramo tudi strokovne ekskurzije (4 – 5 na leto) po Sloveniji in izven nje ter obiske zanimivih gledaliških predstav v ljubljanskih gledališčih.
Nekateri menijo, da je obiskovanje predavanj, krožkov, delavnic… zguba časa. Pa ne bodo nikoli izvedeli, kaj zamujajo. Energijo, ki se pretaka med ljudmi, ko se družijo, izmenjujejo izkušnje in premagujejo lastne ovire, se ne da nadomestiti z ničemer. Poglabljajo se socialni stiki, spletajo se nova prijateljstva in vse to je neprecenljivo.
Vzgoja za starost: Nove izzive vidimo v medgeneracijskem sodelovanju in učenju. Povezovanje generacij je nujno za povezano in solidarno družbo.
Mladi preko preživljanja skupnega časa s starejšimi lahko pridobijo kompetence in socialne veščine. Poleg tega razvijajo empatijo in način komuniciranja, ki presega predsodke in stereotipe, kar je osnova za strpno in solidarno družbo. Prenašanje tradicionalnih znanj in spretnosti starejših na mlade je izziv, ki ga bo potrebno v prihodnost uresničiti. Mladi imajo znanja s področja sodobnih tehnologij, ki starejšim omogočajo bolj neodvisno življenje v sodobnem svetu. Zato je treba razviti prostore, kjer bi lahko potekal dvosmerni prenos znanj med generacijami.
Naslov društva
DRUŠTVO UNIVERZA ZA TRETJE ŽIVLJENJSKO OBDOBJE
Cesta II. grupe odredov 17, 1295 Ivančna Gorica
Tel.: 040 708 391
e-pošta: kimet@slo-kabel.si ; lidija_medved@yahoo.com; utzo-ivancnagorica@gmail.com
spletna stran : utzo-ivancnagorica.si
Davčna številka: 41785380
Matična številka: 4088573000
Transakcijski račun : IBAN
SI56 0204 1026 1982 934 (NLB d.d.)
Upravni in nadzorni odbor
Upravni odbor Društva UTŽO Ivančna Gorica
- Metka Krajnc, predsednica 040 708 391
- Lidija Medved , podpredsednica 040 453 027
- Matjaž Marinček, tajnik 041 694 698
- Jožica Lampret, članica
- Milena Vrhovec,članica
- Olga Grum, članica
- Vesna Celarc,članica
- Joža Železnikar, članica
- Marjeta Godec,članica
Nadzorni svet Društva UTŽO Ivančna Gorica
- Danila Ilešič
- Miran Grum
- Milena Zaletelj